Ze zákulisí – Jak vznikla kniha

Jak to celé vzniklo

„Moc teplého oblečení si brát nemusíš,“ řekl mi tehdejší šéf Andrej a já jsem rychle vygooglila všechny dostupné informace o Wimu Hofovi, v roce 2016 ještě ne docela známému podivínovi z Holandska. Andrej mě poslal na trochu netradiční pracovní cestu. Právě trávil 6 dní na výcviku u Wima a v maximální euforii z toho, co metoda dokáže, poslal na kurz i mě, abych jako jeho redaktorka představila na tehdy Hofem nepolíbené slovenské a české scéně klíčové informace, detailní články a konkrétní příběhy lidí, kteří metodu praktikují.

O 5 dní později jsem se už vezla do Polska s poněkud bizarním obsahem zavazadel – pohorky, žabky, funkční triko s plavkami, spacák, notebook, diktafon, kraťasy a pár nově koupených horských maček.
Andrej mi při obědě těsně před mým odjezdem stihnul shrnout, jaký transformující zážitek to pro něj byl, jak vytěžil z těla maximum, uvolnil se ve vodě a téměř zemřel při výstupu na Sněžku v kraťasech a v teplotách -10 °C.
Jako maximálně zimomřivého člověka, který nosil každoročně od října do března pod kalhotami dva páry punčoch a na nich pár ponožek, mě to právě nemotivovalo. „Neboj, každý to dal, dáš to i ty,“ řekl a tím byly moje strachy a úzkosti odbyty.

Ze zákulisí - Jak vznikla kniha 1

Během následujících šesti dní jsem se ocitla ve víru aktivit Metody Wima Hofa – dýchání, práce s myslí a koncentrací, voda, dýchání, meditace, dýchání, znovu mindset, znovu voda, sauna, výstup na Sněžku a zase dech, euforie, překvapení, hrdost, endorfiny… Tak jako většinu lidí, kteří se vydají na týden do Polska na zimní výcvik WHM, i mě metoda pohltila, a to i přesto, že jsem neměla žádné zkušenosti, a dokonce ani motivaci nebo chuť něco podobného zkoušet. Šest dní v polské Przesiece mi navíc umožnilo udělat množství rozhovorů s účastníky z celého světa, s instruktory i se samotným Wimem a pochopit jejich motivace a cíle.

Po návratu domů jsem si poté, co jsem se každé ráno rozdýchala, sedla za počítač a trávila dopoledne načítáním materiálů, konzultacemi s odborníky a druhou polovinu dne psaním. Andrejova vize byla jasná – chceme krátkou, ale výstižnou knihu s příběhem, která každého, i člověka bez jakýchkoli zkušeností, bezpečně provede metodou a dá mu příklad, jak i takový zimomřivec jako já najde v sobě sílu zvládnout nejnáročnější chladová cvičení.
Od chvíle, kdy jsem se v Polsku poprvé ponořila do vody, již uběhly více než tři roky. WHM je tak pevnou součástí mého každodenního života jako čištění zubů. Již více než rok metodu i učím, protože sílu, zdraví a radost, kterou mi přináší, jsem chtěla začít sdílet s ostatními nejen na stránkách Učně ledu, ale i živě.

S knihou mám ale doposud spojené všechny své prvotiny v oblasti WHM – první ledová koupel, první dýchání, první ponor do řeky, první cvičení koncentrace, první výstup na lehko na horu… Jsem ráda, že díky ní každý, kdo přijde na můj kurz a poslouchá člověka, který má dnes pevný vztah s chladem, dostane podrobný náhled i do mých začátků, do toho, jak krátce trvá vybudovat si s chladem vztah a jak snadno se toho dá dosáhnout. A hlavně – jak říká Wim – kniha je důkazem, že to zvládne každý.