Chlad

Chlad 1

Chlad

Během dvou minut strávených v ledové vodě dojde k explozi fyziologických procesů, jejichž dopady trvají ještě dlouho poté, co z vody vylezeme – tvorba endorfinů a kanabinoidů (= dobrá nálada a pocit euforie), potlačení produkce zánětlivých proteinů, povzbuzení kardiovaskulárního systému atd. Dvě minuty v ledové vodě jsou současně dost na to, aby se tělo vyburcovalo k výkonu, ale také na to, aby se uklidnilo a adaptovalo. Ze zdravotního hlediska jsou tedy 2 minuty v ledové vodě dostačující na to, aby tělo získalo všechny benefity, které mu chlad může dát.
Chlad je tréninkový prostor – dá se s ním pracovat na vzduchu i ve vodě, ale ve velkých dávkách vyčerpává. Je třeba k němu přistupovat s respektem. Pokud si chce někdo vyzkoušet vyšší dávky chladu, je vhodné zvyšovat je jen postupně a pomalu – nejprve se ujistit, že tělo se dokáže zahřát bez problémů po 3 minutách, až potom zkusit 4. Nutné je ale také zodpovědět si otázku, proč chci vlastně ve vodě zůstávat déle. Dávkování je klíčové a závisí na fyziologii a mentálním nastavení každého člověka. Někomu vyhovuje chlad každý den, jinému 3krát týdně nebo méně.
Potřeby chladu se speciálně liší u žen, a to hlavně v období menstruace. U většiny žen tehdy tělesná teplota stoupá (i o celý stupeň) a tělo si žádá teplo. Pokud člověk pracuje s tak silným elementem, jako je přírodní chlad (koupele v jezerech a řekách), musí se naučit poslouchat své tělo, dopřát mu chlad, když po něm touží, ale stranit se ho, když potřebuje regenerovat a dočerpat teplo. Důležitá je rovnováha a v případě žen to platí dvakrát.

Chlad 2
Chlad 3