O mně

Kdo jsem?

Díky povinné pracovní cestě jsem se v roce 2016 dostala k nástroji, z něhož se stal během pár dní dokonalý prostředek k objevování mého těla a mysli. Najednou jsem si uvědomovala, jaký potenciál má dech a přes pobyty v chladu jsem začala poznávat své tělo, jeho mentální i fyzické reakce, strach, úzkosti, ale také potenciál, sílu a odolnost, o kterých jsem nikdy netušila.

Po pár týdnech od své první ledové koupele jsem již práci s chladem a dechem považovala za součást téměř každého svého dne – několikaminutová procházka na boso po trávě nebo sněhu, koupel v jezeře, procházka na lehko, studená sprcha, ranní nebo večerní práce s dechem…

O mně 1

Následovaly další jednodenní a víkendové kurzy

Pozorování účastníků i instruktorů, rozhovory, rozvoj osobní praxe i postupné poznávání rozšiřující se komunity kolem WHM, která byla zpočátku téměř výhradně mužskou záležitostí.
Začala jsem pracovat na článcích, které by představily přínosy metody i ženám. Snažila jsem se pochopit, proč tíhne k metodě o tolik více mužů než žen, vytvářela jsem dotazníky pro absolventky kurzů, poznávala jejich motivace i obavy, konzultovala jsem výsledky se psychology.

O mně 2

Učení

Začala jsme si ale uvědomovat, že se lidem, kterým jsem metodu chtěla zprostředkovat, nepřiblížím, pokud ji nezačnu učit – mým cílem bylo přinést ji těm, kteří si v této oblasti nedůvěřovali, měli z chladu strach, cítili odpor, ale benefity měly v jejich případě o to výraznější potenciál.

O mně 3

Rozhovory s Wimem

Díky osobním rozhovorům s Wimem jsem věděla, jak důležitá je jeho metoda pro slabé a nemocné, pro lidi s nízkým sebevědomím, psychickými problémy, pro ty, kteří potřebují zpomalit, kompenzovat rychlost, výkony, produktivitu, neustálou zátěž a očekávání.
Od konce roku 2018, po ročním instruktážním kurzu se mi do rukou dostala možnost učit metodu, ke které stále cítím velký respekt a jejíž přínosy vnímám ve svém životě prakticky každý den. Jsem příkladem člověka bez „vrozeného talentu“ na chlad, ale jsem také důkazem toho, že i tak je možné všechno změnit a rozšířit si mentální i fyzické obzory, pochopit, na co je tělo stavěno a nebránit mu, aby se projevilo i v náročných podmínkách.

Metoda Wima Hofa není složitá, není těžké ji pochopit ani praktikovat. Jediné, co na to potřebujeme, je vzduch a voda.

O mně 4

Co mi WHM dala?

  • Odolnost vůči běžným virům, bakteriím a tzv. „nachlazení“ – lepší imunitu
  • Více energie
  • Toleranci ke chladu a později i k vysokým teplotám
  • Lepší koncentraci
  • Kvalitnější spánek
  • „Pročištění a vyprázdnění hlavy“ na požádání
  • Náhled do jiných stavů vědomí
  • „Prášky na bolest“, když se občas dostaví bolest hlavy
  • Způsob, jak se za pár minut zbavit stresu

O mně 5

Cesty za chladem

WHM pro mě představuje absolutní spojení s přírodou. To člověku, který rád cestuje, otevírá nové možnosti, jak místa poznávat – ponořit se do ledových řek v lesích, v horách, v úplně jiných zemích, pořádně se zchladit větrem, dovolit sněhu a dešti, ať se přímo dotkne pokožky… Je to jako objevit šestý cestovatelský smysl. Kdekoliv jsem, studená voda mě uzemní, zregeneruje a vypudí mi z hlavy zbytečné myšlenky. Vtáhne mě do přítomnosti.

O mně 6

Polsko, Przesieka, 2016

O mně 7

Slovensko, Sitno 2017

O mně 8

Česká republika, Sněžka 2017

O mně 9

Slovensko, Ďumbier 2018

O mně 10

Holandsko, Stroe 2019

O mně 11

Švédsko, Baltské more, 2019

O mně 12

Špicberky, 2019

O mně 13

Polsko, 2020

WHM v Praze

I město nabízí možnosti, jak přijít s chladem do přímého kontaktu v přírodě. Přibližně od konce září do konce dubna jsou podmínky v pražských jezerech na otužování dobré, což znamená, že voda má méně než 18 ºC (v zimě kolem 4 °C). Ráda se koupu v motolských rybnících, ve Džbánu v Divoké Šárce, v Hostivařské přehradě nebo ve Vltavě. Teplota Vltavy obvykle nestoupá nad 18 stupňů ani během léta.
Kopcovitý terén Prahy je vhodný i na procházky na lehko – v krátkém oblečení v nízkých teplotách –, které jsou příjemné v jemně stoupajícím terénu. Ideální je procházka na Petřín, na skály v Divoké Šárce nebo v okolí Braníku.

V Praze je hromada saunových světů s ledovými bazény (např. Sauna spot, Lázně na lodi nebo Saunia), takže možnost ponořit se do ledové vody je zde i v létě.
WHM ale není jen o chladu. Praha je jedním z nejzelenějších velkoměst na světě, takže jsou tu skvělé podmínky i na skupinová dýchání (nebo samostatná dechová cvičení venku v přírodě). V létě, když je venku teplo, jsou skvělé parky nebo přírodní rezervace, kde může dýchat najednou celá skupina lidí.

Informace o skupinových akcích naleznete na FB stránce Metoda Wima Hofa – Praha, kde také můžete organizovat vlastní WHM události, skupinové dýchání, hledat si parťáky na otužování, porovnávat zkušenosti nebo hledat rady a doporučení.

O mně 14

Motoloské rybníky, Praha